חנות הנעליים הזולה ביותר בישראל

בלוג

פציעות ספורט והקשר לנעליים

פציעות ספורט

קיימים מגוון תחומים וז’אנרים של ספורט שכל אחד ואחת יכולים להתעסק בהם למטרות שונות כגון הנאה, ירידה במשקל, הישגיות או פשוט אהבה לתחום מסוים. שמירה על הכושר חשובה ביותר וקיימות עדויות רבות ליתרונות הרבים של ביצוע פעילות גופנית שונה בכל הגילאים. עם כל היתרונות הרבים שיש לביצוע פעילויות ספורט, לעיתים יכולות להיות להן גם תופעות לוואי. פציעות ספורט הן תופעה שכיחה בעולם הפעילות הגופנית, ויש לחלקן קשר לסוג הנעליים שספורטאים נועלים במהלך הפעילות הגופנית. לנעילת נעלי הספורט הנכונות יש היבט חשוב במניעת פציעות ובהתמודדות עימן. במאמר זה נרחיב על סוגים שונים של פציעות ספורט אשר קורות ומשפיעות על הרגליים דווקא, על הגורמים האפשריים להתרחשותן ועל הקשר בין פציעות ספורט לבחירת נעלי הספורט הנכונות.

מהן פציעות ספורט?

פציעות ספורט הן פציעות המתרחשות במהלך פעילות ספורטיבית ויכולות להשפיע על ספורטאים מכל הרמות, ממתחילים וספורטאים חובבנים ועד לספורטאים מקצוענים, כאשר אלו לרוב יהיו מועדים ליותר פציעות. פציעות הספורט השונות יכולות להיות מגוונות, פציעות שיכולות להשפיע על חלקים שונים בגוף, כולל שרירים, עצמות, רצועות, גידים ועוד. הסיבות לפציעות אלו יכולות להשתנות, וגורמים כמו טכניקה, אקלים וציוד ממלאים חלק חשוב בכך. בין הגורמים הללו, הבחירה בנעלי הספורט הנכונות היא בעלת משמעות מיוחדת. לכן בהמשך המאמר, נרחיב על פציעות הספורט, נבחן את סוגיהן, הגורמים להן ואת הקשר המכריע בין פציעות אלו לאיכות ולהתאמת נעלי הספורט.

מהם הסוגים השונים של פציעות ספורט?

 • דלקות וקרעים בגידים: דלקות וקרעים בגידים הן פציעות ספורט נפוצות. גידים מחברים שרירים לעצמות והם חיוניים לתנועת המפרקים. גיד האכילס הוא דוגמה בולטת לכך, מאחר שהוא רגיש לפציעות בפעילויות כמו ריצה וקפיצה.
 • קרע במניסקוס: המניסקוס הוא סחוס במפרק הברך הפועל כבולם זעזועים. קרעים במניסקוס שכיחים בענפי ספורט הדורשים סיבוב ושינוי כיוון פתאומיים של הרגליים בעת תנועה.
 • שין ספלינט: שין ספלינט (shin bone) הם פציעה נפוצה בקרב רצים, בעיקר אצל מתחילים. הם מתבטאים בכאב לאורך העצם בחלק הקדמי של הרגל התחתונה, ולעיתים נובעים מעומס יתר בשילוב הנעלה לא תקינה.
 • שברי מאמץ: שברי מאמץ הם סדקים זעירים בעצם הנגרמים מלחץ חוזר על העצם. הם נפוצים מאוד אצל רצים ויכולים להשפיע על עצמות שונות, כגון עצמות השוק וכף הרגל.
 • כיווצי שרירים: מתיחות שרירים מתרחשות כאשר שריר או הגיד שלו נמתחים מעבר ליכולתם ונוצרים בו קרעים. אלו הן פציעות נפוצות בענפי ספורט הכוללות ספרינטים, קפיצה ושינוי כיוון מהירים.
 • דורבן בעקב: זוהי בליטה גרמית שנוצרת בחלק התחתון של עצם העקב. לעיתים קרובות הדורבן מתפתח בתגובה למאמץ וללחץ לטווח ארוך על רצועת הרקמה המחברת את עצם העקב לאצבעות הרגליים. דורבנות בעקב עלולים לגרום לכאבים עזים בעקב, בעיקר בעמידה או בהליכה, ולעיתים קרובות קשורים למצבים כמו דלקת כף הרגל.

ממה נגמרות פציעות ספורט?

גורמים שונים יכולים לתרום לפציעות ספורט. גורמים אלה כוללים עומס יתר על שרירים מסוימים או על מפרקים ועצמות, טכניקת ביצוע לא נכונה, תנאי אקלים לא אופטימליים, ובעיות הקשורות בתקינות הציוד המשומש. היבט משמעותי אחד של פציעות ספורט הוא ההנעלה, שכן לנעלי ספורט יש השפעה עמוקה על המכניקה של כפות הרגליים, הגוף ומניעת פציעות.

מה הקשר בין פציעות ספורט לבין נעליים איכותיות?

לנעלי הספורט שנלבש במהלך פעילויות ספורט שנבצע יש תפקידים חשובים במניעת פציעות וכאבים שונים והגנה על כף הרגל שלנו ממגוון היבטים כגון:

 • בלימת זעזועים וריפוד: נעלי ספורט מעוצבות עם טכנולוגיות ספציפיות כדי לספק בלימת זעזועים למפרקים, וריפוד כדי להפחית את ההשפעה של הזעזועים השונים על הגוף. נעלי ספורט של הוקה ,נייק ואדידס יכולות לספק את התמיכה המתאימה לרגלי הספורטאים בעת פעילות ספורט ולמנוע פציעות בעקבות ריפוד לא מספק העלול להוביל לשברי מאמץ, סדי שוק ופציעות אחרות בגפיים התחתונות, בעיקר בענפי ספורט בעלי השפעה רבה כמו ריצה וכדורסל.
 • תמיכת כף הרגל והקרסול: נעלי ספורט מתאימות מציעות תמיכה לקשתות, לעקבים ולקרסוליים. תמיכה לא מספקת עלולה לגרום למצבים כמו דורבן ונקעים בקרסול.
 • אחיזה ויציבות: עיצוב הסוליה החיצונית של נעלי ספורט משפיע על המתיחה והיציבות. נעליים שאין להן אחיזה מספקת עלולות להוביל להחלקות ונפילות שעלולות לגרום לפריקות או לשברים.
 • התאמה נכונה: נעליים שאינן מתאימות עלולות להוביל לפציעות שונות, כגון שלפוחיות, שפשופים וציפורניים חודרניות. נעליים הדוקות מדי עלולות להגביל את זרימת הדם, בעוד שנעליים משוחררות עלולות להוביל לחוסר יציבות.
 • פרונציה וסופינציה של כף הרגל: בעת בחירת נעלי ספורט יש להביא בחשבון את הביומכניקה של ההליכה של ספורטאים אשר יכולה לכלול פרונציה שהיא גלגול מוגזם פנימה של כף הרגל, והסופינציה שהיא גלגול החוצה של כף הרגל. סוג הנעליים הלא נכון או הלא מתאים יכול להחמיר את המצבים הללו, ועלול להוביל לפציעות כמו דלקת בכף הרגל או שברי מאמץ.
 • צורכי ספורט ספציפיים: ענפי ספורט שונים דורשים סוגים שונים של נעליים. לדוגמה, נעלי ריצה מיועדות לתנועות הרגל קדימה, בעוד שנעלי כדורסל נותנות עדיפות ליציבות של כף הרגל לרוחב. בחירת הנעל הנכונה לענף ספורט ספציפי יכולה למנוע פציעות הקשורות לתמיכה ופונקציונליות לא מספקת.
 • איכות ועמידות: איכות נעלי הספורט היא קריטית. נעליים איכותיות נועדו לעמוד בקשיים של פעילויות ספורט. נעליים בלויות או באיכות נמוכה עלולות לאבד את תכונות ההגנה והאחיזה שלהן ולהגביר את הסיכון לפציעות.

לסיכום

פציעות ספורט הן תופעה שכיחה בעולם הספורט והאתלטיקה על כל סוגיו. פציעות הספורט יכולות להיגרם מגורמים שונים, כולל שחיקה של השרירים, טכניקת ביצוע לקויה, תנאי אקלים קשים או ציוד לא תקין או לא מתאים. בגזרת הציוד, נעלי ספורט ממלאות תפקיד מרכזי במניעת פציעות שונות בעיקר ברגליים ופלג הגוף התחתון. זוג נעלי ספורט נכונות ויעילות, יכולות לספק בלימת זעזועים, תמיכה בכף הרגל והקרסול, התאמה נכונה, מתיחה ויציבות. הן יכולות גם לתת מענה לצרכים ביו-מכניים ספציפיים ולספק את הדרישות של ספורט מסוים. לעומת זאת, נעלי ספורט לא מתאימות עלולות להחמיר את המצב הקיים, להוביל לאי נוחות ולהגביר את הסיכון לפציעות שונות הקשורות לספורט. ספורטאים חייבים לשקול היטב את בחירת נעלי הספורט, ולבקש עצה ממומחים בעת הצורך. בחירת נעליים נכונה בשילוב אימונים, יכולה להפחית מאוד את הסיכון לפציעות ספורט, ולאפשר לספורטאים להופיע במיטבם תוך שמירה על פציעות.

ניקוי נעלי זמש

נעלי זמש הן אביזר קלאסי ויוקרתי המעניק הופעה מוקפדת ומרשימה. נעלי הזמש מגיעות במגוון עיצובים וצבעים, ואפשר לראות אותן כמעט

קרא עוד »
עגלת הקניות
Shop
0 הרשימה שלי
0 items עגלה
החשבון שלי

קצת עלינו למי שלא מכיר

קבוצת שוז טו יו, רשת נעלי מותגים מובחרת שעשתה שינוי משמעותי בעלויות נעלי המותגים בישראל.

המוצרים שלנו הנם מקוריים לחלוטין, באיכות הגבוהה ביותר ומיבואנים רשמיים.

מעבר לכך - כולנו אנשי צבא, קרביים.

אבל - מצליחים לספק לכולם את הנעליים, בזמן.

בתמונה : אביתר שלנו

שלכם, אלישיב, אביתר ואבישי, הנהלת צוות SHOES 2U

נעליים בזול

משלוח חינם מכל סכום

אין אפשרות לאיסוף עצמי

משלוח חינם
מכל סכום

אין אפשרות לאיסוף עצמי